shutterstock_218823724

Bezpieczne leczenie objawów „ząbkowania”

Wyrzynanie zęba, którego konsekwencją jest ząbkowanie to zupełnie fizjologiczne procesy, z reguły bezbolesne. Najczęściej przebiegające bez powikłań miejscowych w jamie ustnej oraz powikłań ogólnych.

Dla każdej mamy jednak stanowią przyczynę sporego stresu, niewyspania… i większość z nich wiele oddałaby, aby znaleźć na nie jakiś cudowny i bezpieczny sposób lub by jak najszybciej minęły bezpowrotnie!

shutterstock_218823724

Wyrzynanie a ząbkowanie…

Wyrzynanie – to stopniowe przesuwanie się zawiązka zęba mlecznego, z miejsca jego rozwoju
w kości szczęki i żuchwy do swej funkcjonalnej pozycji, czyli do pozycji zagryzowej.

Wyrzynanie nie jest równoznaczne ząbkowaniu. Wyrzynanie bowiem to długotrwały proces,
a ząbkowanie ściśle rzecz ujmując, to moment ukazywania się zęba w jamie ustnej.

Z czym wiąże się proces wyrzynania?

Wyrzynanie mlecznych zębów, związane jest przede wszystkim z rozpulchnieniem dziąseł, czasem stanem podgorączkowym czy gorączką jak również biegunką i stanami pobudliwości psychoruchowej. Do widocznych objawów należy: obfite ślinienie, podrażnienia wokół ust dziecka, intensywne gryzienie wszelkich przedmiotów, zaburzenia snu pomiędzy, godziną
20 a 1 w nocy.

Dlaczego miejscowe środki przeciwbólowe nie są skuteczne?

Stosowanie miejscowych środków przeciwbólowych poprzez aplikację na dziąsła, nie przynosi pożądanych rezultatów, gdyż środki te są usuwane z jamy ustnej w bardzo szybkim czasie. 

Jakie niebezpieczeństwo niesie stosowanie u niemowląt żeli znieczulających z zawartością lidokainy?

Amerykańska Akademia ds. Żywności i Leków (FDA) wydała komunikat zakazujący lekarzom stosowania lidokainy w tym wskazaniu, ze względu na możliwość wystąpienia poważnych powikłań. Udowodniono, że lidokaina może powodować: drgawki, odczyny alergiczne, uszkodzenia mózgu, niewydolność krążenia. W Polsce zalecenia FDA nie są niestety bezwzględnie obowiązujące. Pamiętajmy, że badania na ten temat są potwierdzone.
Należy ograniczyć stosowanie lidokainy do minimum.

Jak leczyć bolesne „ząbkowanie”?

Leczeniem pierwszego wyboru powinny stać się leki nie zawierające lidokainy. AAP (Amerykańska Akademia Pediatrii) zaleca stosowanie uprzednio specjalnych schłodzonych w lodówce (+2 +5°C), nie w zamrażarce, oraz delikatny masaż NAD wyrzynającym się zębem. Nie zaleca się podawania dziecku zbyt twardych przedmiotów, które mogą nasilać dyskomfort
w jamie ustnej.

Co poleca się przy bolesnym wyrzynaniu pierwszych zębów:

  • codzienne zabiegi higieniczne w jamie ustnej,
  • masaż dziąseł czystym palcem – bardzo ostrożny, gdyż nabłonek jest wyjątkowo cienki
    i wrażliwy,
  • schłodzone, lecz nie zmrożone gryzaki,
  • paracetamol (w ostrożnym dawkowaniu),
  • preparaty bez lidokainy i innych środków znieczulających oraz zawartości sacharozy, alkoholu, etanolu czy salicylanu choliny (należy skrupulatnie przestrzegać dawki i czasu stosowania tych preparatów)
  • „Camilia” , „Pansoral żel” są ok ;)

Gadżety dla ząbkującego malucha:

Naszyjniki z bursztynu, żyrafki, srebrne łyżki, akupresura (tak, tak), aromaterapia, maści czy olejki na ząbkowanie, nie są niestety skuteczne i stanowią jedynie przesądy czy są po prostu chwyt marketingowy.

VU0002_zyrafa_sophie_vulli_jokomisiada_06

(Artykuł m.in w oparciu o publikację Prof. dr hab. n. med. Mieczysławy Czerwionka – Szaflarskiej)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>