Wprowadzanie pokarmów uzupełniających do diety niemowlęcia. Wstęp

DSC_2713-716x1024

Jak wszyscy zapewne wiemy, pokarm matki jest dla noworodka i niemowlęcia najlepszym z możliwych pokarmów. Nie ma szans by w pełni zastąpiły go sztucznie przygotowane mieszanki. WHO i AAP (Amerykańska Akademia Pediatrii) są zgodne, że karmić piersią należy do 2 lat i dłużej.

Dwa lata jest więc optymalnym czasem, lecz absolutnie nie zamyka mlecznej drogi. Wszystko zależy od chęci mamy i dziecka.
Oba zespoły światowych ekspertów informują nas również, o konieczności wprowadzania do diety niemowlęcia pokarmów stałych – uzupełniających mleko mamy,  sugerując, że najlepszym czasem, by to zrobić jest ukończenie przez dziecko
6 pełnych miesięcy, wówczas mały człowiek, ma na tyle rozwinięty układ pokarmowy, że jest w stanie bezpiecznie dla swojego zdrowia przyjmować pokarmy inne niż mleko, lecz pamiętajmy, że wszystko powinno odbywać się w określonym porządku
i harmonii.

Znam mamy które bardzo wcześnie podają swoim maluchom pierwsze posiłki.
Bez dbałości o to, co konkretnie dostaje mały człowiek i bez świadomości, że nie postępują właściwie.

Dzieci po 3 a nawet 2 miesiącu życia, są karmione nierzadko: słoiczkami, czekoladą, niewskazanymi do wieku owocami i warzywami, mlekiem krowim, „danonkami”, parówkami, kanapkami, a często po prostu zbyt dużymi porcjami jedzenia,itp. itd.

Mamy zwyczajnie cieszą się, że ich dziecko JE. im więcej je tym LEPIEJ. Im różnorodniej tym LEPIEJ. 

Jest to bardzo niepoprawne myślenie i może działać na szkodę małemu człowiekowi. 

Zawsze obawiam się stwierdzenia „moje dziecko je wszystko” lub „moje dziecko je normalnie”. Zwłaszcza kiedy maluch nie ukończył roku.

Postaram się przybliżyć zasady wprowadzania posiłków uzupełniających. Podzielę się własnymi przepisami na pierwsze posiłki do pierwszego roku życia dziecka. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>